Jakie rodzaje frezów wyróżniamy i do czego służą?

Frezy to bardzo przydatne wieloostrzowe skrawające narzędzia, które wprowadza się w ruch obrotowy. Dzięki dużej prędkości skutecznie skrawają powierzchnię wybranego materiału. Frezy należy zamontować do specjalnej obrabiarki, np. frezarki, czy też zwykłej wiertarki. Jakie są rodzaje frezów i do czego służą?

Podstawowe rodzaje frezów

Frezy można zastosować zarówno do zgrubnej, jak i wykończeniowej obróbki. Dzięki nim możesz np. wyciąć pożądany wzór, oczyścić krawędzie jakiegoś materiału, wywiercić otwór itp. Frezy mogą posiadać ostrza do pracy bocznej/walcowej lub czołowej. Niektóre modele są odpowiednie do obu działań.

Narzędzia te można podzielić na różne sposoby. Najczęściej głównym kryterium jest ich zastosowanie, kształt albo materiał, z którego zostały wykonane.

Jaki frez, do czego najlepiej się sprawdzi?

Zastanawiasz się, jaki frez, do czego jest przeznaczony? Wyróżnić można:

- frezy do drewna – służą one głównie do wykańczania drewnianych elementów; można użyć ich do fazowania, zaokrąglania, ukosowania, czy też profilowania krawędzi płyt i desek; są także powszechnie stosowane przy tworzeniu wcięć i dekoracji;

- frezy do metalu – charakteryzują się one dużą twardością i wytrzymałością; frezowanie metalu polega głównie na stopniowym skrawaniu powierzchni, aż uzyska się pożądaną grubość.

Rodzaje frezów w zależności od kształtu

Zarówno frezy do drewna, jak i metalu dzielą się na różne rodzaje, w zależności od kształtu i sposobu ich montowania. Najczęściej spotykane są frezy trzpieniowe (zwane również palcowymi) i frezy nasadzane. Czym różnią się poszczególne rodzaje frezów?

Frezy trzpieniowe mają wbudowany trzpień, zwany też stożkiem Morse’a. Za jego pomocą montuje się frez do obrabiarki. Trzpieniowe frezy charakteryzują się głównie stosunkowo niewielką średnicą, zazwyczaj nieprzekraczającą 4 cm. Frezy palcowe dzielą się na modele z ostrzem centralnym lub bez. Te pierwsze potrafią same wykonać otwór metalu, natomiast modele bez ostrza centralnego wymagają nawiercenia otworu przed rozpoczęciem frezowania. Do obróbki krawędzi o różnych formach oraz wykrawania żłobień dobrze sprawdzą się frezy kształtowe, które dzielą się dodatkowo na tarczowe, odwrotne, do wpustów i piór, zaokrąglające, na jaskółczy ogon itp.

Frezy nasadzane nie posiadają trzpienia, przez co ich montaż wymaga zastosowania dodatkowego elementu mocującego. W przeciwieństwie do frezów palcowych mogą mieć większą średnicę, która pozwala na obrobienie dużej powierzchni materiału. Frezy nasadzane również dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od zastosowania. Wyróżnić można m.in. frezy walcowo-czołowe do obróbki bocznej i wycinania otworów, frezy modułowe do kół łańcuchowych i zębatych, a także frezy np. ślimakowe, piłkowe, promieniowe wypukłe i wklęsłe itd.

Dodatkową odmianą są też frezy składane, posiadające wieloostrzowe płytki, które można wymieniać na nowe lub obracać na ostrą krawędź. Dzięki temu nie trzeba wyrzucać lub zmieniać całego frezu.

Rodzaje frezów w zależności od materiału

Frezy mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżniamy przede wszystkim elementy wykonane ze stali szybkotnącej, stali kobaltowej, węglika spiekanego, stali proszkowej oraz frezy posiadające diamentową płytkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium