Opinie o Nas

Dowiedz się, jak wiercić w płytkach

Dowiedz się, jak wiercić w płytkach

Twoja łazienka jest wyłożona płytkami, a planujesz zamontować dodatkowy wieszak lub lustro? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo wiercić otwory w płytkach.

Jak wiercić w płytkach – krok po kroku

Dobór wierteł

Planujesz wykonać wiercenie w płytkach ceramicznych? Niezwykle istotny jest w tym przypadku prawidłowy dobór wiertła. Najlepiej rozwiercać ceramiczne płytki, używając wierteł przeznaczonych do glazury i szkła. Doskonale sprawdzają się diamentowe końcówki, które należy stosować przy małych obrotach. Gwarantują one precyzyjne wykonywanie otworów z gładkimi i niewyszczerbionymi krawędziami. Istotne jest również dobranie średnicy wiertła do średnicy kołka. Oczywiście znaczenie ma także jakość narzędzi, których używasz do wiercenia. Niezwykle ważne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości sprzęt, pochodzący od renomowanych producentów.

Ochrona płytek

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że wiercenie w płytkach jest związane ze sporym ryzykiem pęknięcia. W związku z tym należy zachować naprawdę dużą ostrożność. Zanim zabierzesz się za wiercenie, przyklej na danej płytce taśmę malarską na krzyż. Zabezpieczy ona płytkę przed pęknięciami i odpryskami. Poza tym dzięki temu wiertło nie będzie ślizgać się po powierzchni. Jeśli nie chcesz naklejać taśmy, możesz zrobić na płytce delikatny odprysk w miejscu planowanego wiercenia.

Wiercenie w różnych rodzajach płytek

Zastanawiasz się, jak wiercić w płytkach ceramicznych? Najlepiej zacznij od małych obrotów i nie włączaj udaru. Dopiero gdy przewiercisz się przez płytkę, włącz udar, by wiercić w murze. Jeśli chcesz wykonać otwór o dużej średnicy, zacznij od małego otworu, który będziesz potem rozwiercać. Warto wiedzieć, że otwory o stosunkowo dużej średnicy, dobrze jest wykonywać przy pomocy montowanej do wiertarki otwornicy.

Jeżeli planujesz wiercić w twardym gresie, użyj wytrzymałego wiertła z koronką diamentową. Zadbaj także o odpowiednie chłodzenie wiertła. W tym celu co kilkanaście sekund przerywaj wiercenie i zanurzaj koronkę w zimnej wodzie. Tak naprawdę w przypadku każdego rodzaju płytek najważniejsze jest to, aby się nie spieszyć. Zadbaj przede wszystkim o spokój i precyzję.

Prawidłowe wiercenie w płytkach – dlaczego jest to takie ważne?

Z pewnością często słyszysz o problemach z wierceniem w płytkach. Niestety, każdy błąd może mieć naprawdę duże konsekwencje. Dlaczego prawidłowe wiercenie jest aż tak ważne? Oto kilka głównych powodów:

- uszkodzone płytki przepuszczają wodę, co prowadzi do zawilgocenia ściany i odpadania kafelków (zwłaszcza w przypadku łazienki);

- kołek poddany dużym obciążeniom często powoduje dalsze pękanie, a nawet odpadanie płytek;

- wymiana pękniętych płytek bywa bardzo trudna lub wręcz niemożliwa;

- połamane płytki prezentują się bardzo nieestetycznie.

Jak widać, prawidłowe wiercenie w płytkach jest bardzo ważne. Zanim zabierzesz się za wykonywanie otworów, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami. Dzięki temu unikniesz przykrych w skutkach błędów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl