Opinie o Nas

Jak frezować frezarką ręczną? Podpowiadamy!

Frezarka to urządzenie, które służy do obróbki drewna. Z jej pomocą nadasz materiałowi wybrany przez Ciebie kształt. Przyda się nie tylko profesjonalnym stolarzom, lecz także wszystkim majsterkowiczom, którzy lubią prace związane z drewnem. Zastanawiasz się, jak frezować frezarką ręczną? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Frezarka – co to za urządzenie?

Zanim podpowiemy Ci, jak poprawnie frezować drewno, chcemy wyjaśnić, czym tak właściwie jest frezarka. Otóż jest to elektronarzędzie, które często nazywane bywa nowoczesnym dłutem. Dzięki niemu obrobisz drewno na wiele sposobów.

Głównym elementem sprzętu jest frez, czyli wymienna część mocowana w głowicy urządzenia. W naszym sklepie znajdziesz gotowe zestawy składające się z wielu końcówek — możesz zatem wybrać ten, który najbardziej odpowiada efektom, jakie chcesz uzyskać. Frez za pomocą ruchu obrotowego zdejmuje nadmiar materiału i pozostawia na drewnie wybrany kształt.

Istnieje kilka rodzajów frezarek. Jednym z nich są frezarki górnowrzecionowe, które często są modelami ręcznymi. Jak zatem używać frezarki ręcznej? Już spieszymy z odpowiedzią!

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie!

Zanim przystąpisz do pracy, musisz właściwie przygotować swoje stanowisko. Wyznacz miejsce, do którego będziesz odkładać powstałe odpady – ważne jest, aby nie zostawiać ich na stole roboczym, gdyż mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo.

Materiał, który będzie poddany obróbce, powinien być mocno przymocowany do blatu. Niedopuszczalne jest, aby przesuwał się w trakcie wykonywania frezów. Końcówka skrawająca, czyli frez, musi być odpowiednio zamocowana – w taki sposób, aby nie wypadła podczas pracy.

Aby zamontować wybraną przez siebie końcówkę, obróć urządzenie do góry nogami, poluzuj nakrętkę uchwytu i wciśnij przycisk blokady wrzeciona. W tym czasie wsuń frez w mocowanie, aby zagłębiło się na ok. ¾ uchwytu. Pamiętaj, aby nie dociskać końcówki na siłę. Teraz dokręć frez za pomocą klucza i dociśnij nakrętkę.

Jak frezować drewno?

Przed przystąpieniem do właściwej pracy, upewnij się, czy frez został odpowiednio zamontowany. Wykorzystaj niepotrzebny kawałek drewna – jeżeli próba się powiedzie, oznacza to, że urządzenie jest gotowe do pracy. Osobom początkującym zalecane jest frezowanie przeciwbieżne, polegające na tym, że obrabiany materiał przesuwany jest w kierunku przeciwnym do obrotu frezu. Przy zastosowaniu tej metody końcówka mocno zagłębia się w materiale, dlatego łatwiej kontrolować cały proces obróbki.

Jak używać frezarki ręcznej?

Frezarka powinna być prowadzona za pomocą spokojnych, płynnych ruchów. Niedokładne lub zbyt szybkie mogą prowadzić do powstawania postrzępień i nierówności. Ważne jest także odpowiednie przesuwanie obrabianego drewna – jeżeli będziesz robił to zbyt wolno, może się odbarwić. Z kolei zbyt szybki przesuw może sprawić, że element się uszkodzi.

Jak widzisz, używanie ręcznej frezarki do drewna nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musisz zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia i postępować zgodnie z wszystkimi zaleceniami producenta. Pamiętaj o tym, że frezowanie wymaga dużej wprawy, dlatego ćwicz jak najwięcej, a na pewno dojdziesz do perfekcji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl