Opinie o Nas

Podpowiadamy, czym ciąć panele podłogowe

Wiele osób podczas wykańczania domu lub mieszkania decyduje się na położenie paneli podłogowych. Jest to rozwiązanie dość ekonomiczne, a jednocześnie bardzo estetyczne i gustowne. Dzięki panelom posadzki wyglądają naturalnie. Podczas montażu bardzo ważne jest odpowiednie przycięcie paneli. Czym najlepiej to zrobić?

Czym ciąć panele – czy tradycyjna piła ręczna wystarczy?

Zastanawiasz się, czy zwykła piła ręczna pozwoli Ci skutecznie i precyzyjnie przyciąć panele podłogowe? Jej zaletą bez wątpienia jest to, iż nie emituje spalin, łatwo się nią posługuje, nie generuje nadmiernego hałasu, ani pyłu. Nie da się jednak ukryć, że cięcie paneli piłą ręczną jest bardzo męczącym zajęciem i wymaga sporo siły. Wykonywanie posuwistych ruchów obciąża zarówno ręce, jak i kręgosłup. Poza tym, jeżeli chcesz ciąć panele wzdłuż za pomocą piły ręcznej, może to być naprawdę trudne zadanie. W związku z tym piły ręcznej lepiej używać do drobnych zadań, ewentualnie awaryjnego docinania paneli.

Gilotyna do cięcia paneli

Nieco lepszą alternatywą dla piły ręcznej jest gilotyna do cięcia paneli. Wyróżnia się ona przede wszystkim szybkością i wydajnością. Jej obsługa również nie powinna sprawić większych problemów. Istotne jest to, że gilotyna gwarantuje uzyskanie równych krawędzi paneli. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie nadaje się ona jedynie do wykańczania posadzki, toteż jej zakup specjalnie po to, aby przyciąć panele, niekoniecznie ma sens.

Pilarka do cięcia paneli

Dobrym rozwiązaniem jest cięcie paneli przy pomocy pilarki, zwłaszcza tarczowej. Z jej pomocą można bez trudu wykonać proste i równe cięcia. Większą precyzję i łatwość manewrowania zapewnią Ci modele ręczne niż stołowe. Bez wątpienia pilarki tarczowe świetnie sprawdzają się przy czasochłonnej pracy i wykonywaniu bardzo długich cięć, np. na całej długości paneli. Warto jednak mieć świadomość tego, że przy wykończeniach, które wymagają szczególnej dokładności, pilarka może okazać się niewystarczająca.

Przy wyborze pilarki do cięcia paneli, przede wszystkim zwróć uwagę na ząbki, które znajdują się na tarczy. Lepiej wybrać taką tarczę, która ma jak najmniejsze ząbki. Pozwoli Ci to uniknąć nieestetycznego poszarpania krawędzi.

Wyrzynarka – gwarancja komfortu i precyzji

Zastanawiasz się, czym ciąć panele, aby efekt był najlepszy? Doskonałym rozwiązaniem są wyrzynarki. To niewielkie i stosunkowo lekkie urządzenia, które są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Dzięki nim unikniesz nadmiernego zmęczenia i bólu ręki. Wiele nowoczesnych modeli wyrzynarek posiada dodatkowo funkcję lasera, która umożliwia szczególnie precyzyjne cięcia. Laser może wyznaczyć Ci idealnie prostą linię. Wyrzynarki świetnie sprawdzają się także, gdy w panelu musisz wyciąć np. otwór na rurę.

Alternatywą dla wyrzynarki jest też szlifierka kątowa, ale musisz pamiętać o dobraniu do niej odpowiedniego ostrza. Jej zaletą jest przede wszystkim duża wytrzymałość i moc. Bez wątpienia jednak najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie wyrzynarka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl