Opinie o Nas

Wiertło do metalu – jak rozpoznać, które będzie odpowiednie?

Do wszelkich prac związanych z metalem, drewnem, czy też betonem niezbędne są wiertarki i wkrętarki. Warto posiadać takie urządzenia w swoim warsztacie lub garażu. Bardzo ważne jest to, aby zaopatrzyć się w odpowiednie wiertła, które zapewnią wygodną i wydajną pracę. Jak rozpoznać wiertła do metalu?

Jak rozpoznać wiertła do metalu?

Wiertła do metalu służą przede wszystkim do pracy ze stalą, żeliwem, utwardzanymi tworzywami sztucznymi, a także metalami kolorowymi. Wbrew pozorom dobór odpowiedniego wiertła może przysporzyć nieco problemów. Potrzebujesz wiertło do metalu, ale nie wiesz, jak je rozpoznać? Przede wszystkim zwróć uwagę, na jego końcówkę, inaczej główkę. Te, które przeznaczone są do metalu, mają kształt ściętego stożka. Oprócz tego warto sprawdzić, z jakiego surowca wyprodukowane jest wiertło. Aby skutecznie wiercić w stali, musi ono charakteryzować się wysoką twardością. Zazwyczaj takie wiertła są wyprodukowane z szybkotnącej stali, szlifowanej pod właściwym kątem. Warto również wiedzieć, że wiertła przeznaczone do metalu mają zazwyczaj złotawą barwę.

Wiertło do metalu – jak rozpoznać różne rodzaje?

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wierteł do metalu. Jak rozpoznać poszczególne z nich? Podział dokonany jest m.in. ze względu na sposób wykonania. Wyróżnić można:

- jednolite wiertła – są to elementy produkowane wyłącznie z jednego kawałka szybkotnącej stali;

- wiertła łączone – wykonuje się je za pomocą łączenia, czyli zgrzewania dwóch metalowych kawałków (część robocza i chwytowa);

- wiertła składane – charakteryzuje je obecność wymiennych płytek i możliwość zamienienia ich na wieloostrzowe płytki.

Oprócz tego wiertła mogą różnić się także metodą wykonania. W tym przypadku są to głównie wiertła frezowane i wiertła walcowane. Znacznie częściej jednak dzieli się je w zależności od surowca, z którego powstały. Jakie wiertła do metalu wyróżniamy?

- wiertła HSS – są to wiertła wykonane z szybkotnącej stali i dodatkiem srebra; istnieją również specjalne wiertła do metalu twardego, które wykonane są z bardzo wytrzymałej stali hartowanej;

- wiertła tytanowe – korpus wiertła wykonany jest najczęściej ze stali HSS, ale całość pokrywana jest również azotkiem tytanu;

- wiertła kobaltowe – składają się one z mieszanki kobaltu i szybkotnącej stali;

- wiertła stożkowe – wykonane z przemysłowej wersji stali szybkotnącej;

- wiertła z wolframu (węglika spiekanego) – są to wiertła wykonane ze stali chromo-wanadowej, która pokryta jest węglikiem wolframu.

Jakie wiertła do metalu – zwróć uwagę na kąt wierzchołkowy

Bardzo ważny jest kąt wierzchołkowy wiertła do metalu. Zazwyczaj wiertła są zaostrzone pod kątem wierzchołkowym wynoszącym 62 lub 118 stopni. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce wszystko zależy od surowca, w którym ma być wykonane wiercenie. Przyjmuje się, iż w przypadku pracy nad miękkimi metalami, najlepiej wykorzystać wiertła naostrzone pod kątem nieco mniejszym niż 50 stopni. Dla twardszych metali kąt ten musi być stosunkowo większy. Przykładowo, dla szczególnie twardego surowca, powinien on wynosić około 88 stopni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl